9. Betonowanie i pielęgnacja


Następnie całość konstrukcji stalowej zalewana jest gotowym betonem dostarczonym z betoniarni, zazwyczaj w klasie C20 lub C25.

Kolejnym bardzo ważnym etapem jest odpowietrzenie mieszanki betonowej poprzez wibrowanie. Czynność tę wykonuje się w trakcie zalewania przy pomocy wibratora do betonu. Jest to bardzo istotne ponieważ beton jest mieszanką składników o niejednolitej budowie i wielkości, a co za tym idzie mogą pojawić dość spore pęcherzyki powietrza lub puste przestrzenie. Dobrze zwibrowany beton będzie znacznie wytrzymalszy.

W kolejnej fazie powierzchnia płyty jest zacierana łatą wibracyjna i/lub zacieraczka. Uzyskana w ten sposób powierzchnia jest gładka i pozwala nam na bezpośrednie ułożenie na niej dowolnej okładziny bez konieczności stosowania mas samo-poziomujących.

Pielęgnacja betonu

Czynności technologiczne związane z pielęgnacją sprowadzają się do ochrony świeżo wykonanego betonu przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, wiatru, opadów atmosferycznych, a także wysokich lub niskich temperatur. Im lepiej będziemy o niego dbać tym wytrzymalszy się stanie. Pielęgnacja betonu może stać się dość uporczywa gdy warunki pogodowe są skrajnie nieprzyjazne. Należy stale kontrolować wilgotność betonu i razie potrzeby polewać go wodą lub okrywać przed dużymi opadami atmosferycznymi.

Jeżeli nie zadbamy odpowiednio o beton konsekwencje mogą doprowadzić do powstania skurczy plastycznych, obniżenia wytrzymałości mieszanki lub obniżenie odporności na agresję chemiczną.

Na Państwa życzenie możemy wykonać poprawną pielęgnację wybetonowanego fundamentu lub zaaplikować preparat powierzchniowy, który ułatwi pielęgnację bez konieczności polewania płyty fundamentowej wodą.

← Poprzedni etap

DO GÓRY