6. Izolacja termiczna


Największą zaletą konstrukcji płyty fundamentowej jest właśnie izolacja termiczna. Pozwala na zlikwidowanie mostków termicznych poprzez całkowite odcięcie się od gruntu, w rezultacie czego niska temperatura nie przenika od spodu do budynku jak to jest w przypadku fundamentów tradycyjnych.

Układanie izolacji termicznej należy rozpocząć od ułożenia elementów bocznych, które utworzą nam obrys płyty. Jest to jeden z ważniejszych etapów który wykonywany jest bardzo skrupulatnie, wszelkie wymiary muszą się zgadzać! Następnie wykładamy dno płyty używając do tego dwóch warstw materiału izolacyjnego układanego na zakład. Pozwoli to nam na uniknięcie miejsc w których mógłby powstać mostek termiczny.

„Opatulenie” konstrukcji żelbetowej izolatorem w postaci płyt EPS/XPS pozwala na akumulację energii cieplnej. Im większa jest zdolność akumulacyjna i im lepiej jest taki akumulator odizolowany od warunków zewnętrznych tym większa będzie stateczność cieplna budynku. Najlepsze akumulatory to materiały o dużej gęstości takie jak beton czy kamień – zmagazynowaną energię oddają długo i równomiernie. Obiekt zbudowany z materiałów o dużej gęstości i dobrze izolowany staje się niemal niewrażliwy na nagłe zmiany temperatur a koszty związane z utrzymaniem stałej temperatury w pomieszczeniu czy budynku są znikome.

Rodzaj materiału, którego użyjemy jako izolacji określa projektant i jest to ściśle związane z obciążaniami jakie będą na niego przekazywane. Do wybory mamy EPS (polistyren ekspandowany) lub XPS polistyren ekstrudowanego. XPS zwany też styrodurem jest materiałem twardszym, bardziej odpornym na ściskanie, mniej nasiąkliwym i chociaż nie jest to regułą, zalecany jest przy budowie domów ciężkich, o kilku kondygnacjach zbudowanych np. z silikatów. EPS zwany styropianem również świetnie spełnia swoją rolę lecz jest mniej odporny na ściskanie, co wcale nie oznacza że jest gorszy. Po prostu nie każdy budynek można na nim posadowić, jest to uzależnione od wielu czynników i właśnie dlatego możliwość jego zastosowania jest indywidualnie określana przez projektanta.

← Poprzedni etap | Następny etap →

DO GÓRY