7. Płyta grzewcza


Wiele osób decyduje się na wykonanie grzewczej płyty fundamentowej. Na jednym etapie budowy łączymy część konstrukcyjną budynku, posadzki gotowe do wyłożenia panelami czy terakota oraz system ogrzewania (wodny, powietrzny czy też elektryczny). Takie połączanie kilku etapów pozwala nam już na etapie budowy oszczędzać pieniądze, które będziemy później mogli przeznaczyć na inny cel.
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest ogrzewanie wodne. Jest ono najczęściej wybierane ze względu na dostępność elementów montażowych, dowolne źródło zasilenia układu, bezawaryjność działania, prostotę montażu oraz są znacznie tańsze niż zakup i montaż grzejników.

Rurki w których będzie przepływał czynnik grzewczy zazwyczaj podwiązywane są do górnego zbrojenia lub układane bezpośrednio na izolacji w zależności od konstrukcji płyty. Dzięki temu cała płyta fundamentowa staje się grzejnikiem podzielonym na sekcje. Przy ogrzewaniu płaszczyznowym powierzchnia grzejna jest duża, a jej temperatura stosunkowo niska. Temperatura podłogi zawsze jest o kilka stopni wyższa niż otoczenia co sprawia, że rozkład temperatury jest równomierny i zbliżony do idealnego z punktu widzenia fizjologii człowieka. Najcieplej jest w okolicy nóg, a chłodniej na wysokości głowy, co pozytywnie wpływa na odczuwanie komfortu cieplnego przez osoby przebywające w tak ogrzewanym pomieszczeniu.

← Poprzedni etap | Następny etap →

DO GÓRY